Pavla Rýznarová

Spendee – vývoj mobilních aplikací

EOA – tři písmena a co mi dala? 

E = Evropský hospodářský asistent neb otevření dveří k mé první práci, kde jsem si vyzkoušela, jaké to je psát projektové žádosti a získávat dotace z Evropské Unie.

O = Odpovědnost sám za sebe nebo tě pan Štácha s panem Beranem vytrestají na hodinách informačních technologií (Děkuju Vám za to, jak jste nás vycepovali! Jedna z nejužitečnějších věcí, co jsem si ze školy odnesla a která způsobila, že jsem vyčnívala ve své druhé práci, a tak jsem se do roka a do dne od nástupu dostala do vrcholového managementu – bylo mi 21 a řídila jsem víc jak 40 lidí napříč firmou).

A = Ambice – nespokoj se s málem a následuj svoje sny (a na té zdi ve vstupní hale EOA jsem prostě svoje jméno mít chtěla a mám).

Po střední škole jsem chtěla zároveň se studiem na VŠE nastartovat svojí kariéru a to se povedlo. Po promocích, tedy v době, kdy většina mých spolužáků teprve nastupovala do svého prvního zaměstnání, jsem za sebou měla 6 let v práci ve dvou různých firmách, nespočet zkušeností (pozitivních i negativních) a pěkný příjem. Byla jsem workoholik toužící po úspěchu a uznání, jenže jsem díky vycestování do Vietnamu zjistila, že nežiji pro práci. Práce má sloužit k tomu, abych měla prostor (dostatek času i prostředků) se věnovat svým zájmům. Zároveň mi ale musí dávat smysl a musím ji mít ráda, a tak jsem teď COO v jednom českém start-upu, který vyvíjí globální mobilní aplikaci na správu osobních financí. Baví mě lidem ukazovat, jak zacházet s penězi, protože se v tom vidím. Nemusíme být bohatí, abychom si mohli hodně věcí dovolit nebo abychom mohli cestovat. Stačí, když s nimi budeme lépe hospodařit. Spojila jsem věci, které mám ráda – finance, technologie, cestování, snahu pomáhat ostatním, a to mi dává smysl. Jsem svojí paní a neměnila bych 🙂

Do toho jsem se zamilovala do pohybu – běhání, kolo, chození po horách, a zjistila, že ke štěstí a spokojenosti opravdu stačí málo (rozhodnout se a v mém případě je to ještě spacák a stan) a že každý sen je zrealizovatelný, když uděláte první krok, další jdou pak snadněji. V Norsku jsem viděla sobíky, v Kanadě medvědy grizzly na 20 metrů, na Islandu polární lišky, na podzim 2019 jsem si odběhla 92 km v Beskydech (B7, převýšení 5 500 m za 22 hodin) prakticky bez tréninku, na Vánoce proťapala GR221 na Mallorce, v březnu 2020 jsem se na svoje narozeniny ocitla v Himalájích ve výšce 5 416 m.n.m., přes léto 2020 jsem se vícekrát projela na kole z Prahy k nám na sever až do České Kamenice, prostě protože jsem chtěla 🙂 Teď jsem na 3 měsíce v Tromso, za polárním kruhem. Pokud chcete, můžete taky. 

A co bych si přála, abyste si odnesli? 

  1. EOA je nástroj, použijte ho a vezměte si všechno, co nabízí (všeobecný přehled, jazyky, kontakty…), ale je to na vás, nikdo jiný to za vás neudělá. 
  2. Cestuj nalehko a mimo civilizaci – otevři si oči a zjisti, co má v životě skutečnou hodnotu. Naučíš se žít s málem a být vděčný za každý okamžik. Zároveň zjistíš, jak se zachováš v krizových situacích a přijmeš se.
  3. Nauč se učit a hledat řešení svých problémů, hledej cesty, jak si plnit sny (a pamatuj, že žádný sen není nereálný), výmluvy zahoď, ty Ti nepomůžou, jen Tě zpomalí – ta energie jde využít líp 🙂 
Evropská obchodní akademie