Michal Novák

Velvyslanectví ČR v Lusace (Zambie) – Druhý tajemník, zástupce vedoucího zastupitelského úřadu

Chceš získat originální zkušenosti a podívat se do světa? Tak čti dál a nech se inspirovat mým příběhem. V první řadě je potřeba si uvědomit, že žádný tvůj sen, nebo cíl není nesplnitelný. I když se ti něco nemusí úplně stoprocentně podařit, posuneš se dál. A o to jde. Základem jsou jazyky (pozor, včetně českého). Já vím, že to někdy nemusí být taková zábava, ale můžeš mi věřit, že se ti to jednoho dne vrátí. Když jsem přijel na stáž do New Yorku na Stálou misi ČR při OSN, myslel jsem si, jak umím anglicky. V prvním deli shopu přišel střet s realitou. Situace se opakovala po několika letech, když jsem zahajoval magisterské studium mezinárodního práva na Univerzitě v Edinburghu ve Skotsku. A ještě větší probuzení přišlo o dalších pár let později na dobrovolnických postech OSN v Demokratické republice Kongo, nebo v Mali, tentokrát ve francouzštině. Zkrátka nezapomeň, že bez jazyků se v dnešní době neobejdeš. A to platí i o naší rodné řeči. Přiznám se, že jakkoliv mě nebavila čeština, na všech svých předešlých postech jsem musel být schopen vyjádřit myšlenku, a to stručně a jasně. Samozřejmě, začátky jsou těžké, ale dobrá zpráva je, že všechno se dá naučit. Až poletíš vládním speciálem s ministrem a budeš psát zápis z proběhnuvšího diplomatického jednání, vzpomeň si na mě.

Kromě jazyků dávej pozor i při hodinách ekonomie, účetnictví a jim podobným. Proč? Protože budeš mít základní přehled o tom, jak věci fungují po finanční stránce a pak třeba uspěješ ve výběrku na vedoucího finančně hospodářského úseku na českém velvyslanectví, tak jako já. Jistěže jsou i další důležité předměty, ale jednou studuješ obchodku, tak z toho vytěž maximum. Pamatuj, že až dostuduješ, budeš stát teprve na začátku svojí kariéry. Budeš-li chtít obstát v konkurenci, začni už teď myslet na to, jak vystoupit z řady uchazečů. EOA nabízí různé certifikace a zkoušky v rámci studia, které tě zaručeně posunou do dalšího kola výběrového řízení. Mluvím třeba o projektovém řízení, nebo psaní všemi deseti prsty. Vyjeď na chvíli z Facebooku a mrkni se třeba, jaké jsou požadavky na pozicích ve státní správě. Je jedno, že budeš maturovat až za čtyři roky. Už teď přece můžeš vědět, na co se připravit.

Nepřestávej se snažit. Pořádá škola olympiádu ve tvém oblíbeném předmětu? Tak se přihlas. A že zrovna nevyhraješ první místo? O to vůbec nejde. Jak já tehdy pohořel. A pak znovu. A ještě mockrát potom. Ale vždycky jsem si z toho vzal ponaučení a dnes na to s úsměvem vzpomínám. Když byla možnost zapojit se do nějaké mimoškolní aktivity, šel jsem do toho. Nejen já – hecli jsme se parta kámošů, a šli třeba představit instituce EU žákům několika základních škol po celém Děčíně. Při jiné příležitosti jsme pak zpracovávali zajímavý projekt při příležitosti výročí Dne OSN. Byli jsme natolik ambiciózní, že jsme psali někdejšímu prezidentskému kandidátovi do USA, Al Gorovi, který – i když tě to možná překvapí – odpověděl. Chci tím říct, že nic není nemožné a na EOA ti pomohou otevřít obzory. Stačí jít tomu štěstí naproti.

Evropská obchodní akademie