Jitka Stýblová

EOA Děčín

Zpět na místě činu aneb když si splníte sen

Jmenuji se Jitka Stýblová a mnozí vědí, že na Evropské obchodní akademii učím ekonomické předměty. Zároveň jsem úspěšnou absolventkou z roku 2003, kdy se škola jmenovala Obchodní akademie a obchodní škola.

Celé to začalo už v dětství, kdy jsem si hrála na paní učitelku a fiktivní žáky učila češtinu, matiku, účetnictví a ekonomiku. Tehdy jsem neměla tušení, že zrovna poslední dva zmiňované předměty se stanou mou vášní a pracovní náplní zároveň.

Po obchodce jsem studovala v Praze na VŠE a po získání titulu bakalář jsem nevěděla, jaké zaměření zvolit pro magisterské studium. Zkoumala jsem všechny možnosti a pak se to objevilo. Na mé domovské Fakultě financí a účetnictví existoval navazující magisterský program Učitelství ekonomických předmětů pro střední školy. V tu chvíli do sebe všechno zapadlo. Už jako malá holka jsem chtěla učit, jen jsem na ten sen nějak zapomněla. A učit účetnictví, které mě na střední škole bavilo nejvíc? Co víc si přát. 🙂

O svém budoucím působišti jsem vůbec nepochybovala. Už rok před dokončením studií jsem kontaktovala tehdejšího pana ředitele, aby o mně věděl. Asi jsem měla i štěstí, že si mě všichni pamatovali jako výbornou studentku a stáli o mě.

A tak se stalo, že jsem koncem srpna 2009 nastoupila na Evropskou obchodní akademii a z mých bývalých učitelů se stali kolegové.

Obchodní akademie mi toho dala opravdu hodně. Mám krásné vzpomínky na dobu dávno minulou, kdy jsem byla studentka. Mám skvělé kolegy, z nichž někteří jsou mí přátelé. Mám „životní lásku“ účetnictví, kterou spousta lidí nechápe. Mám práci, která pro mě není prací, ale splněným snem a něčím, co mě baví a naplňuje. Mám pár kamarádů i mezi bývalými studenty a na spoustu z nich jsem opravdu pyšná. Mám spoustu zážitků ze zahraničních výjezdů, z realizovaných projektů i školních akcí.

Co si z toho můžete vzít vy ostatní? EOA vám může ovlivnit život mnoha způsoby, tak jako mně. Třeba si díky ní splníte dětský sen, na který jste zapomněli. A nemusí se vůbec týkat účetnictví. Třeba zjistíte, že jste nadaní na jazyky nebo se najdete v projektech. Třeba si založíte vlastní firmu a budete úspěšný podnikatel. Klidně můžete být úspěšný sportovec s maturitou z odborné školy. Můžete napsat vlastní knihu. Můžete cokoliv, jen se nebojte snít. A nemyslete si, že s maturitou z obchodky musíte skončit někde v kanceláři. Přečtěte si všechny příběhy úspěšných absolventů a zjistíte, že EOA je odrazovým můstkem pro různorodé profese a zajímavý život.

Evropská obchodní akademie