articles

Úvod Ostatní Státní zkoušky z psaní na klávesnici
Státní zkoušky z psaní na klávesnici

Každý student může být úspěšný. Někdo sbírá na poli sportovním jednu trofej za druhou, jiný je brilantní ekonom a účastní se úspěšně mnoha projektů. V čem mohou vyniknout ostatní studenti? Všichni studenti se učí od 1. ročníku psát všemi deseti a od 2. ročníků tvořit dopisy a tabulky. Byla by velká škoda tuto dovednost nezúročit, a proto Vám nabízíme získat v tomto oboru vysvědčení, které Vám bude jistě prospěšné při hledání zaměstnání. Máme na mysli státní zkoušku z psaní na klávesnici.

Co vyžaduje úspěšné složení státní zkoušky?

  • psát při 10minutovém opisu rychlostí nejméně 200 čistých úhozů za minutu při přesnosti nejméně 99,50 % (za chybu se odečítá 10 úhozů)
  • podle dispozic vypracovat v časovém intervalu 90 minut obchodní dopis a tabulku, a to bez podstatné odchylky od zadání a s maximálně dvěma hrubými chybami v každé z písemností

Hodnotí se práce odevzdaná na papíře.

Státní zkoušky se konají na jaře, většinou začátkem května. Poplatek 600 Kč se platí těsně před zahájením zkoušky. Spolek pro Sdružení rodičů a žáků přispívá 200–300 Kč (podle počtu přihlášených žáků). Peníze jsou určené Státnímu těsnopisnému ústavu v Praze, který vystavuje vysvědčení a je garantem státních zkoušek. Na stránkách ústavu (www.nuov.cz - pod zkratkou STU) najdete předtisky, zadání a rozbory chyb od SZ.

Úspěšné zvládnutí státní zkoušky předpokládá v prvé řadě Vaši domácí přípravu. Od února každého roku také pořádáme ve škole i přípravné kurzy, které by Vám měly pomoci projít státní zkouškou bez úskalí. Rádi Vám se vším poradíme a přejeme Vám hodně štěstí.

Nashledanou u státní zkoušky
Mgr. Renata Němečková